Búdky pre poľnohospodárov

Hraboš poľný sa stáva akutným problémom slovenských farmárov a poľnohospodárov. Podľa vedeckých štúdií sa môže počas kulminácie kalamity na 1. hektári vyskytovať viac ako 3000 jedincov. Pričom každý skonzumuje 20 gramov potravy denne. Čo je za mesiac až 1800kg potravy! V roku 2019, keď dosiahol jeho výskyt kalamitný stav, spôsobil poľnohospodárom škody presahujúce 13,5 milióna eur. Zničil najmä pšenicu, repku a jačmeň.

Podporou hniezdenia prirodzených predátorov, špecializovaných na lov hraboša poľného ako je napríklad sokol myšiar sa dajú škody znižovať. Samozrejme nejde o všeliek, ale matematika hovorí jasnou rečou. Každý sokol potrebuje na prežitie denne uloviť 1-3 hraboše, pri hniezdení toto množstvo ešte narastá o počet hrabošov skonzumovaných mláďatami. Každé mláďa skonzumuje priemerne 3 hraboše denne, pričom v hniezde sa ich zvačša nachádza 4 až 5. Keď máme na poliach viac párov sokolov, jednoduchou matematikou sa dostaváme na veľmi povzbudivé čísla presahujúce tisíc ulovených hrabošov mesačne.

Problémom je, že v súčasnej poľnohospodárskej krajine napríklad sokol myšiar nenachádza prirodzené možnosti na hniezdenie. Je to spôsobené tým, že sa jedná o druh, ktorý si vlastné hniezdo nestavia a je odkázaný na voľné hniezda krkavcovitých vtákov (vrana, straka, havran). Tieto druhy sa presúvajú čoraz častejšie do intravilánov miest a obcí, a z poľnohospodárskej krajiny často miznú. Riešením je inštalácia búdok, s ktorou už máme dlhoročné skúsenosti. Obsadenosť inštalovaných búdok sa pohybuje na úrovni 40%, ale mali sme aj lokality kde sa tieto čísla podarilo výrazne prekonať. Tento rok na jar sme inštalovali 200ks nových búdok, pričom momentálne je 80ks z nich obsadených hniezdiacimi pármi.

Vo svojej reportáži sa problematike venovala aj farmárska revue

https://www.facebook.com/farmarskarevueofficial/videos/891644607855794/

Podávame farmárom a poľnohospodárom pomocnú ruku a ponúkame im ohľadom tejto problematiky kompletný servis, zahrňujúci konzultácie, výrobu a aj odbornú inštaláciu búdok. Ak sa chcete dozvedieť viac stačí nás kontaktovať.

[weforms id="407"]